Pozor na kliešte?

01.01.2017

Tento rok je u nás taká zima - ne zima. Vonku je prevažne nad nulou, veď aj v Bratislave napadlo až obludných 6 centimetrov nového snehu. Takéto obdobie praje všetkým vonkajším parazitom, teda aj kliešťom.


Tento rok je u nás taká zima - ne zima. Vonku je prevažne nad nulou, veď aj v Braatislave napadlo až obludných 6 centimetrov nového snehu. Takéto obdobie praje všetkým vonkajším parazitom, teda aj kliešťom. Tento fakt pociťujeme tiež u nás na klinike na stúpajúcej potrebe odstrániť kliešťa z kožucha nie celkom nadšeného hostiteľa. Taktiež stúpol počet prípadov Babéziózy a Lymskej boreliózy, ktoré sme už tento rok riešili. V januári bolo niekoľko dní tak teplo, že kliešte (vektor týchto ochorení) opustili svoje teplé domovy a vydali sa loviť úbohé obete, najmä teda naše psy. V tomto článočku som si ako praktický veterinárny lekár dovolil v stručnosti zhrnúť problematiku kliešťov ako aj návod ako chrániť našich štvornožcov.

Trochu klieštej biológie...


Kliešte patria okrem "skrinky na náradie" aj do čeľade Ixodidae. Na psoch a mačkách parazitujú všetky vývojové štádiá kliešťa. Kliešte číhajú na svoje obete najčastejšie v kríkoch a miestach s vyššou trávou. Po nastúpení na svojho hostiteľa si kliešť niekoľko hodín hľadá vhodné miesto na prisatie. Počas tejto doby sa pohybuje tak ľahúčko a maskovane ako indiánsky stopár a jeho obeť nič netuší. Na vhodnom mieste pomocou pílovitých hryzadiel nareže kožu a vnorí do nej chobôtik tzv. hypostómu, ktorým sa zafixuje v koži pri cicaní krvi. Po niekoľkých hodinách vyprodukuje kliešť látku, ktorá chobôtik "zabetónuje" do kože. Vhodné miesta na obeti sú oblasti s jemnou kožou napríklad v slabinách, na spodnej časti krku, za ušami, okolo očí a podobne. Nebezpečenstvo kliešťa spočíva v jeho priamom škodení hostiteľovi tým, že spôsobuje svrbenie, kožné zmeny a príp. alergické reakcie. ale najmä tým, že kliešte sú prenášačmi mnohých ochorení. U psov sa jedná najmä o Babéziózu a Lymskú boreliózu. Babézióza je vnútrobunkový parazit, ktorý spôsobuje rozpad červených krvinie a Lymská borelióza sa v našich oblastiach prejavuje najmä ochoreniami pohybového aparátu, sprevádzaná krívaním rôzneho stupňa.

Čo sa s tým dá robiť....

Nechodiť so psom von do prírody, pokiaľ nie je aspoň mínus 5 °C, tak toto asi nepôjde. Iba pokus o vtip.

Po každej vychádzke do prírody je dobré psíka si trošku prezrieť, zamerať sa najmä na miesta zaujímavé pre kliešťa, čiže za ušami, v slabine, na bruchu, spodnej časti krku, v tvárovej oblasti. Tu majú výhodu majitelia krátkosrstých plemien so svetlými chlpmi. U dlhosrstých plemien si môžeme pomôcť napríklad opatrným prečesávaním srsti hrebeňom.


Ak nejakého kliešťa nájdeme, mali by sme ho čo najskôr odstrániť. Kliešťa uchopíme čo najbližšie ku koži, otočíme ním do jednej (príp. aj druhej strany) a potom vytiahneme. Na uchopenie kliešťa je dostať kúpiť špeciálny háčik, alebo môžeme použiť tzv. elektrikársky krokodílik. Rozhodne kliešťa ničím nenatierame, pretože ho tým zadusíme a ak bol infikovaný môžeme si takto zbytočne nakaziť psíka. Pre tých, ktorí si takýto "chirurgický zákrok" vlastného psa nevedia predstaviť, je potrebné navštíviť veterinára.

Rozhodne najlepšie možné riešenie je prevencia.

Pokiaľ Váš psík plánuje časté potulky v prírode spojené s návštevami rôznych kríkov a vysokej trávy, je rozumné nechať ho vakcinovať proti ochoreniam, ktoré kliešť prenáša (momentálne iba Lymská borelióza).

Súčasne je určite nevyhnutnosť používať na ochranu psíkov prípravky proti kliešťom. Tieto sú dostupné najmä vo forme obojkov, alebo spot on (ľudovo tzv. pipetka). Tu treba myslieť trochu dopredu, pretože obojku trvá asi týždeň až 10 dní, kým bude schopný chrániť dostatočne psa. Spot on túto úlohu zvládne asi za 1 - 2 dni, takže dávať "pipetku", alebo obojok psíkovi hodinku pred sobotným celodenným výletom na Pajštún mu proti kliešťom pomôže asi menej, ako keď mu na krk zavesíme špekačku.